Sot takohen Spanja-Gjermania

Sot takohen Spanja-Gjermania

Sot zhvillohet ndeshja e fundit në kuadër të gjysmëfinaleve të kupës së botës në futboll, ajo mes Gjermanisë e Spanjës.

Ekipi fitues do të përballet në finalen e 11 korrikut me Holandën.Kombëtarja holandeze fitoi mbrëmë ndaj Uruguajit me rezultatin 3 me 2.

Ndeshja e së dielës do të shënojë pjesëmarrjen e tretë të holandezëve në finalet e kupës së botës. Holanda ka arritur deri në finale në vitet 1974 dhe ’78.