slloba-hage

Sadam Huseini ka ndihmuar Millosheviqin

Ish-udhëheqësi i Irakut, Sadam Husein, ka ndihmuar financiarisht Sllobodan Millosheviqin gjatë gjykimit në Hagë, ka deklaruar ish-avokatja e diktatorit irakian, Bushra Halil.

“I tërë procesi ka kërkuar shpenzime të mëdha. Shërbimet e avokaturës kanë kushtuar shumë dhe Husein, duke e ndjerë se çfarë do të ndodhte, ka vendosur të mbështesë presidentin e rrëzuar të Jugosllavisë”, ka thënë Halil për mediat e huaja.

“A duhet shpjeguar se çfarë e ka motivuar Sadam Huseinin? A e ka parashikuar ai situatën që po ndodh sot në vendet arabe dhe situatën me doktrinën gjeopolitike në botë”, ka pyetur ajo.

Sipas Halilit, “shkelja e sovranitetit” ka nisur në Jugosllavi. Të gjitha ngjarjet që kanë pasuar “si cunami” në të gjitha kontinentet e dëshmojnë një gjë të tillë, ka thënë ajo.

Sadam Husein është rrëzuar në prill të vitit 2003 dhe është ekzekutuar me varje. Bushra Halil e ka mbrojtur para gjykatës.

 • daja staf

  sadam hyseni ky bir i irakut ky njeri icili tash ma jeta tina ka perfunduar tragjikisht epaska pas dasht fort ket millosh kopiliqin ket qetnik kani balist mos vall ky sadami epaska dasht ma shum se gruen dhe familjen evet mos kan fjet bashk kto pedera he nanen te dyve bahet qi sadami ja paska mrryl ne bith pi nermasit milloshit meren tana njani tjetrit
  ok ok se uba bush se spokam nerva me shkrue per kta dy te poshter idiota si edhe gadafi
  sadami milloshi qysh jav la kaq lezetky miloshi ebanen shok te ngusht plus edhe gjygjin krejt tung se marum me kta pisa arab qi kaq shum pi dojkan shkijet shpenzimet ja paska pague tung milloshit gjygjit hages

  msonu ju onjerz se kta arabt ishin kan popull ikrymt kta se dojn as zotin gjeleshanuhu shumica jo nashta nji pakic se kta kan kajt per shkije kur ika bombardue nato

 • daja staf

  milloshi dhe sadami por ne fund edhe ky gadafi kta shok te ngusht poshifen qijan kan kta dy budallt arabt sadamin edhe gadafin shkavi ishkines ika mashtrue ika kthye pi vetit jav kafshije milloshi milijardat naften ika ba budal me do shkina kurva te serbis ika kthye pi vetit kur kshkue ne libi irak jav ka lshue kta dy teveqela ata ikan knaq bolet ju kathan milloshi mashtroni kta pomiloshi as kta sik dasht pojav ka dasht milijardat edhe naften me benzin po kta qysh elypen e gjeten pomaj meqem ka dal milloshi se ky diq po zotit ekta dy pi popullit vet ju erdh egjeli edhe shoqrija efort koka kan nevoja sadami edhe gjygjin ja paska pague krejt miloshit opaaaaa lel lel kuku le lelel shkas ponika njeri qata qi ikan dasht shkijet qaq shum sadami me gadafin spe njohin shtetin ekosoves si shtet te pavarun po kta ste vyn met njoft ma mir hiq kaloni sa ma bukur se shka jemi tu nije