f1_28-jugo1974-sp1338188938

Panenka, heroi i Çekosllovakisë

Derisa Antonin Panenka qëlloi nga pika e bardhë e penalltisë, topi po merrte një fluturim dhe Evropiani i futbollit ishte pranë të transformohej përgjithmonë. Me atë goditje maestrale, mesfushori çek ia siguroi shtetit të tij titullin e vitit 1976 dhe e ngriti garën në një nivel të ri në ndërgjegjen e publikut.

Ishte një përfundim perfekt i një turneu fenomenal, që u vulos me atë penallti fenomenale. Nikoqirja, Jugosllavia, mirëpriti Çekosllovakinë, skuadrën fenomenale të Holandës të udhëhequr nga Johan Cruyffi dhe kampionen në fuqi të Evropës dhe botës Gjermaninë Perëndimore. Ishte turneu i parë i mbajtur në Evropën Lindore.

Nga katërshja e turneut final dukej se Çekosllovakia kishte gjasat më të vogla për të ngritur trofeun “Henri Delaunay”