Pakistani reagon ndaj deklaratave të Cameron

Pakistani reagon ndaj deklaratave të Cameron

Zyrtarë të shërbimeve sekrete pakistaneze kanë anuluar një vizitë në Britani, në shenjë proteste ndaj komenteve të bëra nga kryeministri Cameron për lidhje të strukturave shtetërore me terrorizmin.

Kreu i qeverisë britanike paralajmëroi Pakistanin që të mos ketë asnjë lidhje me grupet që promovojnë eksportin e terrorizmit.

Krerët e agjencisë pakistaneze të inteligjencës duhet të shkonin në Londër për të diskutuar bashkëpunnimin në operacionet e përbashkëta me homologët britanikë, por vizita u anulua.

Megjithatë, një vizitë nga presidnti Asif Ali Zardari pritet të kryhet së shpejti në Mbretërinë e Bashkuar.

Cameron i bëri komentet e tij për mediat pas një fjalimi në qytetin jugor të Indisë, Bangalore, ditën e mërkurë.

“Ne duhet të jemi shumë, shumë të qartë me Pakistanin, se ne dëshirojmë të shohim një Pakistan të qëndrueshëm dhe demokratik”, deklaroi Cameron.