Home » Kosovë You are browsing entries filed in “Kosovë”

Hashim Thaçi: Kosova po vazhdon rrugëtimin e pamohueshëm

Hashim Thaçi: Kosova po vazhdon rrugëtimin e pamohueshëm

Me rastin e 4-vjetorit, vendimit të GJND për Pavarësinë e Kosovës, kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, ka uruar gjithë ata që u përfshinë në këtë proces. Me anë të një statusi në Facebook, Thaçi, poashtu ka vlerësuar se Kosova po vazhdon rrugëtimin e pamohueshëm, atë drejt anëtarësimit në në familjen e shteteve Euro-Atlantike. Më poshtë […]

22.07.2014 | Postuar në Kosovë, Top Lajme | lexo më shumë »

Visar Ymeri: Ja pse e refuzoi Vetëvendosje postin e kryeministrit

Visar Ymeri: Ja pse e refuzoi Vetëvendosje postin e kryeministrit

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri ka shpjeguar shumë gjëra, lidhur me atë se çfarë po ndodh me Lëvizjen Vetëvendosje këta kohë dhe ofertat që kjo parti ka marrë nga subjektet e tjera politike. Ymeri tha se nuk ka qenë Vetëvendosje ajo që ka marrë përsipër udhëheqjen e bisedimeve, por se kjo i është kërkuar […]

22.07.2014 | Postuar në Kosovë, Top Lajme | lexo më shumë »

Aktakuza të profilit të lartë

Aktakuza të profilit të lartë

Kryeprokurori i Task Forcës që po i heton pretendimet e raportit të Dick Martyt, Clint Williamson ka qëndruar të hënën në Prishtinë, në vizitën e tij të fundit si hetues. Në fillim të javës së ardhshme, ai nëpërmjet një qëndrimi publik, do të tregojë për përmbylljen e hetimeve trevjeçare dhe për të gjeturat e këtij […]

22.07.2014 | Postuar në Kosovë, Top Lajme | lexo më shumë »

Nuk ka liberalizim të vizave për këtë vit

Nuk ka liberalizim të vizave për këtë vit

Gjatë kësaj jave pritet që Këshilli i Evropës të publikojë raportin e radhës, sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovën. Përkundër faktit që gjatë takimit të fundit ndërmjet qeverisë së Kosovës dhe zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, procesi u përshkrua si mjaft optimist, njohësit e integrimeve evropiane shprehen se nuk pritet që ky […]

22.07.2014 | Postuar në Kosovë, Top Lajme | lexo më shumë »

Ramush Haradinaj: Nuk ka kthim pas, do ta formojmë qeverinë

Ramush Haradinaj: Nuk ka kthim pas, do ta formojmë qeverinë

Blloku i partive opozitare në Kosovë, shpreh vendosmërinë për krijimin e qeverisë së re. Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, i cili sipas marrëveshjes së 10 qershorit, është kandidat për kryeministër të Kosovës, tha sot se tashmë nuk ka kthim në pikën zero. Zoti Haradinaj foli pas një takimi me kryetarin e ri të Parlamentit, Isa […]

22.07.2014 | Postuar në Kosovë, Top Lajme | lexo më shumë »

Sot katër vjet ,GJND vulosi legjitimitetin e Pavarësisë së Kosovës

Sot katër vjet ,GJND vulosi legjitimitetin e Pavarësisë së Kosovës

Presidenti i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, japonezi Hisashi Owada, kishte thënë, se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës nuk ka shkelur asnjë dokument të Kombeve të Bashkuara. Në këtë aspekt, ai kishte përmendur ecurinë e tërësishme të zhvillimeve politike në Kosovë, që kanë të bëjnë me vendosjen e misionit të OKB-së në Kosovë, vendosjen […]

22.07.2014 | Postuar në Kosovë, Top Lajme | lexo më shumë »