Këngë Preshevës, “Shqiptaria është një komb”

Këngë Preshevës, “Shqiptaria është një komb”

Këngë Preshevës, “Shqiptaria është një komb”Reperi nga Kosova Lindore, Gold AG, sapo ka publikuar këngën e tij më të re dedikuar dëshmorëve të lirisë emrat e të cilëve figurojnë në lapidarin e UCPMB-së, të rrëmbyer ditë më parë nga 200 serbë të veshur me të zeza dhe maskuara për të cilët thanë ishin policë.

Kënga “Mbahu” nga reperi preshevar, i kushtohet Preshevës, dhe mbarë kombit shqiptarë, gjerësisht lapidarit të ish-ushtarëve të UÇPMB-së, i cili, i vendosur para ndërtesës së Kuvendit Komunal të Preshevës më 28 nëntor të vitit që lamë pas.

Gold AG gjithmonë ka qenë dhe mbetet i zëshëm për gjendjen e vështirë të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, duke i kushtuar këngë të shumta vendlindjes së tij.

httpv://www.youtube.com/watch?v=lPaC1RRHVsQ

  • faiki

    TE LUMT PER KET KANG PO DO TE VJEN DITA SE EDH PRESHEVA DO TE QLIROHET PREJ SHKAUT PO MAS HEKJES TE LABIDARIT TE HEROJVE UDHHEQIT POLITIK KAN SHANC ME JA NIS QKA LYPIN SHKIT NE KOSOVE EDHE SHQIPTART E PRESHEVES MEJ PAS QATO TE DREJTA SE FEMIA PA KAJT NANA E VET SE MERR EDHE KESHTU ME JA NIS MEJ KERKU TE DREJTAT SI PER SHEMULL 1. UNVERZITETZIN NE GJUHEN SHQIPE 2 FLAMURI SHQIPTAR MU PERDOR LIRSHUM 3.PARET QE TUBOHEN NE KUFI ME KOSOVEN E MAQEDONIN MEJ INVESTU NE LUGINEN E PRESHEVES ETJERA TJERA SE NESE JA NISNI MEJ KERKU QETO TE DREJTA HERDO KURDO KAN MU ARRIT SE EDHE NE NE KOSOVE KUR JA KAN NIS PER DIKAN NE KOSOVE E PA MUJSHME PO SOD KQYRE KADAL KADAL SENET PO BIN NE VEND TE VETIN RROFT LUGINA E PRESHEVES RROFT POPLLI SHQIPTAR RROFT USA USA TUNG