Cipras mohon çdo mundësi ndihme për vendin nga Rusia

Cipras mohon çdo mundësi ndihme për vendin nga Rusia

Cipras mohon çdo mundësi ndihme për vendin nga RusiaKryeministri i ri grek, Aleksis Cipras,eshte distancuar nga cdo veprim qe mund ta afronte vendin me Rusine ,duke thene se negociatat per marreveshjen e borxhit me Europen,ishin te vetmet qe do te merren ne konsiderate.Deklarata e Cipras erdhi Gjate vizites se tij te pare si kryeminister ne QiprO,sic e do tradita.Kreu i ri grek,ne nje konference per mediat kembenguli se do t’i zevendesoje inspektimet e Trojkes,me negociata te drejteperdrejta me kreditoret.

“Negociatat e drejteperdrejta me kreditoret do te ishin nje zhvillim i pjekur dhe i nevojshem.Ky do te ishte nje fillim i mire.Nje hap i rendesishem institucional. Pozitv jo vetem per Greqine dhe Qipron por per gjithe Europen”.

Perkunder nevojes per masa te reja shtrenguese nga hendeku ekonomik neper te cilin po kalon vendi,Greqia po diskuton per nje marreveshje te mundshme qe kerkon mirekuptimin dhe dashamiresine e partnereve nderkombetar.
Cipras dhe ministri i tij i financave,Yanis Varoufakis po zhvillojne nje turne ne kryëqytetet europiane, ne kerkim te nje marreveshjeje fitimprrurese shpetimi per Greqine.

Ndalesa ne Berlin, nuk eshte parashikuar si pjese e axhendes se uhdetimeve .Megjithate, zedhenesja e kancelares gjermane Angela Merkel tha se delegacioni grek eshte i mirepritur ne Gjermani,por jo ne daten e pretenduar nga qeveria ne Athine.Sipas raportimeve te fundit, ka shume pak mundesi qe Kancelarja merkel,te pranoj nje takim bilateral me kryeministrin e ri grek,gjate samitit europian te 12 shkurtit.

Perfaqesuesit e qeverise se Ciprasit,do te zhvillojne bisedime me presidentin e komisioniet Europian, Zhan Klod Junker, para samitit te lidereve europiane. Kreret grek,kane kerkuar dy jave kohe per t’i njohur partneret europia me planin e qeverise se re rreth programit te shpetimit.