Aksident tragjik në Zvicër del treni nga shinat

Aksident tragjik në Zvicër del treni nga shinat

Aksident tragjik në Zvicër del treni nga shinatNjë tren pasagjerësh ka dalë nga shinat në Zvicër në kantonin Grixhoni, për shkak të rrëshqitjes së dheut.

Ne tren po udhetonin 200 pasagjere, 7 prej te cileve jane plagosur rende, nderkohe qe nuk raportohet per viktima.

Te plagosurit sipas autoriteteve zvicerane jane transportuar me shpejtesi ne spitalin ne afersi te zones se aksidentit. Treni ka devijuar në itinerarin mes Koirës dhe Sant Moritz, zonë kjo shumë e vështirë për tu arritur nga ekipet e shpëtimit.

Zona malore e ka veshtiresuar operacionin e shpetimit dhe evakuimin e te plagosurve nga vendi i aksidentit.