Abdullah Gylen: Erdogan po e çon vendin drejt totalitarizmit

Abdullah Gylen: Erdogan po e çon vendin drejt totalitarizmit

Abdullah Gylen: Erdogan po e çon vendin drejt totalitarizmitAbdullah Gylen edhe një herë ka shprehur kritika ndaj Presidentit të Turqisë Recep Tayyip Erdogan.Në një artikull të publikuar të martën, Gylen thotë se Turqia nën udhëheqjen e Erdogan po shkon drejt totalitarizmit.

Komentet erdhën pasi në Turqi u arrestuan dhjetëra mbështetës të Gylen dhe revokimit të pasaportës së tij.

“Drejtuesit e AKP-së tani çdo kritikë demokratike e quajnë sulm ndaj shtetit. Duke e parë çdo zë kritik si armik, ose më keq si tradhtar, ata po e dërgojnë vendin drejt totalitarizmit”, shkruan ai.