6 vjet nga tragjedia e Gërdecit

6 vjet nga tragjedia e Gërdecit, ceremoni përkujtimore në vendin e shpërthimit

6 vjet nga tragjedia e GërdecitPërkujtohet sot 6 vjetori i tragjedisë së Gërdecit. 26 persona humbën jetën dhe 300 të tjerë u plagosën pas shpërthimit që tronditi fshatin në periferi të Tiranës. Shpërthimi në punishten e demontimit të armëve dëmtoi dhe qindra banesa të zonës përreth.

Ashtu siç do vit familjarët e viktimave do të kryejnë homazhe në kraterin e shpërthimit dhe do të vendosin buqeta me lule në Monumentin përkujtimor me emrat e 26 të vdekurve, në hyrje të ish-punishtes. Në ceremoninë përkujtimore do të jetë e pranishme edhe Ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli.

Gjyqi për përgjegjësit e tragjedisë ka përfunduar, por në burg nga 29 të akuzuarit aktualisht ndodhen vetëm 2 persona, Dritan Minxolli dhe Sokol Ngjeçi, ndërsa Ylli Pinari dhe Mihal Delijorgji janë në liri. Ylli Pinari la qelinë pak ditë më parë dhe po e shlyen pjesën tjetër të dënimit në liri me kusht.