Në Shkup sot pasdite pritet të zhvillohet një protestë e ashtuquajtur e qytetarëve të pakënaqur me moton “Goditje – për Maqedoninë bëhet fjalë”. Nismëtarët e kësaj proteste janë grupe qytetarësh, të cilët kanë...

31.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Në ndërtesën e Qeverisë së Maqedonisë mund të jetë shtënë me raketadhehës të tipit RPG. Kështu shkruan sot gazeta “Utrinski” në Shkup, duke u thirur në komente dhe vlerësime të ushtarakëve profesionistë, lidhur...

31.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Shtetet e Bashkuara u kanë bërë thirrje të gjitha palëve në Jerusalem që të përmbahen nga tensionet. Sekretari i Shtetit, John Kerry, ka dënuar plagosjen e rabiut, Yehuda Glick, i cili ka edhe...

31.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta gjatë vizitës që po zhvillon në Marok theksoi rëndësinë e plotësimit të kuadrit ligjor bilateral, që do të hapë rrugën për rritjen e shkëmbimeve ekonomike e tregtare mes...

31.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Në një takim diskutimi të mbajtur me studentë, i pari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka folur për, siç e quan ai, kapjen e shtetit që po bëhet nga partia në pushtet. Në...

30.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Një grup prej së paku tre kosovarëve nga Regjioni i Mitrovicës është arrestuar ditë më parë nga Policia e Kosovës. Ata dyshohet se kanë planifikuar një sulm ndaj një baze të KFOR’it në...

30.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »
Ekonomi

Vonesat në projektin e ngrohjes së qytetit me avull kushtojnë 7 milionë euro »

Vonesat në projektin e ngrohjes së qytetit me avull kushtojnë 7 milionë euro Aktivizimi i ngrohjes me avull nga termocentralet pritet t’i kushtojë KEK-ut dhe KEDS-it me humbje prej 7 milionë eurove. Drejtuesit e këtyre dy kompanive kanë thënë se kjo...

30.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

“Doing Business”, BB: Shqipëria ngjit 40 shkallë »

“Doing Business”, BB: Shqipëria ngjit 40 shkallë Banka Botërore e klasifikoi Shqipërinë si ekonominë me përmirësimin më të madh në klimën e biznesit për vitin 2014. Në raportin e fundit “Doing Business”, Banka thotë se...

29.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »
Lajme

Protestë sot në Shkup »

Protestë sot në Shkup

Në Shkup sot pasdite pritet të zhvillohet një protestë e ashtuquajtur e qytetarëve të pakënaqur me moton...

31.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Sulmi ndaj Qeverisë me raketahedhës RPG ? »

Sulmi ndaj Qeverisë me raketahedhës RPG ?

Në ndërtesën e Qeverisë së Maqedonisë mund të jetë shtënë me raketadhehës të tipit RPG. Kështu shkruan...

31.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

John Kerry apel për qetësi në Jeruzalem »

John Kerry apel për qetësi në Jeruzalem

Shtetet e Bashkuara u kanë bërë thirrje të gjitha palëve në Jerusalem që të përmbahen nga tensionet....

31.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Atentat në armë, 2 të maskuar e me motor plumba 40-vjeçarit »

Atentat në armë, 2 të maskuar e me motor plumba 40-vjeçarit

Një 40 vjeçari, i dyshuar për dy vrasje por dhe për një aksident me pasojë dy të...

31.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Zjarr tek kullat në Tiranë, merr flakë kaldaja »

Zjarr tek kullat në Tiranë, merr flakë kaldaja

Paraditen e sotme, flakë zjarri janë sinjalizuar te kullat përballë Piramidës, e ndërsa ngjarja dyshohet se ka...

31.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Lajmet e fundit

“Kurora e dhimbjes” rikthen Tinka Kurtin »

Drama “Kurora e dhimbjes” është premiera që pritet të vijë në skenën e Teatrit “Migjeni” të Shkodrës. Vepra që mban emrin e dramaturgut të njohur Fadil Kraja ka angazhuar këto kohë aktorë të njohur të skenës teatrore, mes tyre do të jetë në skenë për publikun dhe aktorja e shquar Tinka Kurti. Veprat që mbajnë...

28.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »
“Kurora e dhimbjes” rikthen Tinka Kurtin

Ja çfarë ndodhë me dhëmbët tuaj, kur keni braketa! »

Ndreqja e dhëmbëve të shtrembër është një nga format më të pranueshme të shoqërisë tonë. Ndonëse mund të jetë me dhimbje dhe bëhet në një fazë tmerrësisht të vështirë të jetës, në fund konsiderohet si shumë e vlefshme – jo vetëm për pamjen e jashtme të dhëmbëve, por edhe për funksionalitetin, përkatësisht përmirësimin gjatë kafshimit....

29.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »
Ja çfarë ndodhë me dhëmbët tuaj, kur keni braketa!

Zbulimi i një deti nën shtresën e tretë të Tokës – paralajmërimi i profetit Muhamed për të »

Profeti Muhamed, katërmbëdhjetë shekuj më parë, na ka lajmëruar për ekzistimin e një zjarri nën det dhe ekzistimin e një deti nën atë zjarr. Athua vallë kush mund ta ketë lajmëruar për këtë që vetëm tash së fundmi e ka zbuluar shkenca?! Gazeta Daily Mail ka publikuar një zbulim interesant, atë të një deti të...

23.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »
Zbulimi i një deti nën shtresën e tretë të Tokës – paralajmërimi i profetit Muhamed për të

Frizeri që pret flokët me shpatë samurai »

Frizeri vietnamez Nguyen Hoang ofron prerje të shpejtë më ndryshe. Në vend se të përdorë gërshërët, ai shkurton flokët me Katana, shpata tradicionale japoneze, po ashtu e njohur edhe si Samurai. Sipas Hoang, shpata i mundëson atij që të arrijë tek floku shkëlqim dhe një përfundim të kënaqshëm gjë që e cila është e pamundshme...

30.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »
Frizeri që pret flokët me shpatë samurai

Si ta parandalojmë kancerin e zorrës së trashë? »

Një studim i ri thotë se kancerin e zorrës së trashë, i cili është një formë serioze e kancerit, mund ta parandalojmë me disa shprehi të thjeshta. Kërkuesit shkencorë kanë analizuar të dhënat nga më shumë se 347,000 evropianë, të cilët ishin përcjellë për 12 vjet. Gjatë asaj kohe, në mesin e këtyre njerëzve ishin...

16.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »
Si ta parandalojmë kancerin e zorrës së trashë?

Sport

Arsenali e do Lichtsteinerin e Juventusi

Arsenali e do Lichtsteinerin e Juventusi »

Arsenali është duke e monitoruar prej afër situatën e Stephan Lichtsteiner dhe Cedric Soares për afatin kalimtar dimëror. Lichtsteiner shihet si njeriu ideal nga Wenger për krahun e tij të...

31.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Eksperti norvegjez: Fyerjet gjatë ndeshjes Serbi – Shqipëri jashtë normave civilizuese »

Eksperti norvegjez: Fyerjet gjatë ndeshjes Serbi – Shqipëri jashtë normave civilizuese

Profesori i njohur norvegjez për studime ballkanike në Universitetin e Oslos, Svein Mønnesland, konsideron që fyrjet që ndodhen gjatë ndeshjes ndërmjet Serbisë...

31.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Igli Tare kundër Xhakës: E shfrytëzoi Serbinë për të bërë famë »

Igli Tare kundër Xhakës: E shfrytëzoi Serbinë për të bërë famë

Tare ka theksuar se meritat për atë që ndodhi në Beograd nuk duhet t’iu atribuohen individëve, por grupit. Drejtori sportiv i Lazios,...

31.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Teknologji

Njihuni me tre pajisjet e fundit inteligjente të FitBit: The Charge, Charge HR dhe Surge »

Njihuni me tre pajisjet e fundit inteligjente të FitBit: The Charge, Charge HR dhe Surge

FitBit ka lançuar tre produkte të reja tepër novatore. Ato janë The Charge, Charge HR dhe Surge. Vetëm The Charge do të...

29.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

Ja sa fitoi Facebook, 3 miliardë dollarë për tre muaj »

Ja sa fitoi Facebook, 3 miliardë dollarë për tre muaj

Kompania raportoi të ardhura që kanë arritur në 0,43 dollarë për aksion nga totali i të ardhurave për tremujor që kanë arritur...

29.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »
3 projektet e Google për Shqipërinë

3 projektet e Google për Shqipërinë »

Kompania “Google” vitin e ardhshëm do të realizojë projekte të reja për Shqipërinë. Ministrja e Shtetit për Inovacionin dhe Administratën Publike, Milena Harito, zhvilloi sot një takim me dy përfaqësues...

30.10.2014 / asnjë koment / lexo më shumë »

ShowBiz